BIERZCIE I JEDZCIE
spektakl muzyczny w 2 aktach
Wszyscy się odchudzamy. Wszyscy nieustannie badamy poziom cholesterolu, cukru i hormonów, jemy suplementy witaminowo-mineralne i wciąż czytamy o nowych, rewelacyjnych metodach utrzymania dobrego zdrowia do późnej starości. Jak w piosence ze studenckich czasów: „ludzie dbają o siebie, ludzie dbają o siebie, ludzie dbają o siebie stale (...) A tu lata mijają, a ci ludzie wciąż dbają, góry, kury, mikstury, et cetera. Lecz rzecz dziwna tym niemniej, choć to nie brzmi przyjemnie, coraz gdzieś jakiś człowiek umiera…” Bierzemy więc lekarstwa, stosujemy diety i tylko czasami zaświta nam myśl, że to chyba jakiś spisek farmaceutów i nieuczciwych producentów żywności, bo bez tych tabletek, pigułek i proszków w ogóle nie da się dzisiaj żyć!
O tym właśnie będzie najnowszy spektakl muzyczny Pawła Demirskiego. I o tym niepokoju, skąd wiemy pewne rzeczy. Skąd wiadomo, jakie ciśnienie jest prawidłowe, ile magnezu czy żelaza mamy mieć w sobie? Czy ktoś widział witaminę? Kto ustalił, ile i jakie mamy brać? Czy na pewno powinniśmy odżywiać się zgodnie z tzw. „piramidą”? Która dieta naprawdę nam służy?
Prawdą jednak jest, że to tylko pretekst do poruszania szerszych tematów i zadania bardziej ogólnych pytań. Duet Strzępka-Demirski przyzwyczaił już widzów do niekonwencjonalnego traktowania teatru, do poruszania tematów kontrowersyjnych, do zaskakiwania, a czasem i szokowania. Tak jest i tym razem…
tekst: Paweł Demirski
muzyka: Jan Suświłło
reżyseria: Monika Strzępka
scenografia: Michał Korchowiec
choreografia: Cezary Tomaszewski
kierownictwo muzyczne: Jerzy Jarosik
projekcje, napisy, wizualizacje: Mateusz Mirowski
przygotowanie wokalne solistów: Lena Minkacz, Radosław Michalik
przygotowanie zespołu wokalnego: Ewa Zug
asystent reżysera: Anna Ratajczyk
asystent scenografa: Magdalena Wiluś
asystent choreografa: Natalia Gajewska
inspicjent: Iwona Bruch
sufler: Katarzyna Grad
światło: Marek Mroczkowski
dźwięk: Łukasz Pietrzyk
OBSADA:
GEN MATKI: Elżbieta Okupska (gościnnie)
SERCE / WŁAŚCICIEL: Dariusz Niebudek (gościnnie)
ZŁA ŻYWNOŚĆ: Radomir Rospondek (gościnnie)
CHOLESTEROL: Alona Szostak
BAKTERIA: Marta Kloc
SYGNAŁ MÓZGU 1: Wioleta Malchar
SEROTONINA: Izabella Malik
BLASZKA MIAŻDŻYCOWA: Anna Ratajczyk
KOBIETA DIETA: Ewelina Stepanczenko-Stolorz (gościnnie)
INSULINA / WĘGLOWODANY: Marta Tadla
DETEKTYW 1: Wojciech Stolorz
DETEKTYW 2: Marcin Tomaszewski
GŁÓD: Ewa Grysko
SYGNAŁ MÓZGU 2: Katarzyna Hołub
SYGNAŁ MÓZGU 3: Dagmara Żuchnicka
MUCHA PLUJKA / ŚMIERĆ: Kamil Franczak
KOMÓRKA RAKOWA: Barbara Ducka
POPĘD SEKSUALNY: Małgorzata Mazurkiewicz
BIAŁKO: Małgorzata Ochabowicz
NIESTRAWIONY: Rafał Gajewski
SZWAGIER / NIESTRAWIONY: Bartłomiej Kuciel
WYDALONE: Sebastian Chwastecki
LEKARKA: Natalia Gajewska
oraz
zespół wokalny: Aleksandra Dyjas, Oliwia Kindla, Emilia Majcherczyk, Estera Sławińska-Dziurosz, Elżbieta Wacławek-Czmok, Kamil Baron, Piotr Brodziński, Bartosz Jaśkowski, Jacek Pacholski, Marcin Wawrzynowicz
i zespół baletowy: Katarzyna Buczkowska, Sara Gorbaczyńska-Pawłuszko, Beata Jabłońska-Rakoczy (gościnnie), Zuzanna Marszał, Weronika Ratajczak, Agnieszka Saletra, Marta Sampolska, Sonia Sosna-Kostrzewa, Weronika Zięba, Krzysztof Czubaszek, Tomasz Drożdż (gościnnie), Piotr Górski, Kamil Guzy, Kryspin Hermański, Jacek Niepsujewicz, Sebastian Sosna, Karol Zdańkowski
i orkiestra Teatru Rozrywki
dyrygenci: Wojciech Gwiszcz, Jerzy Jarosik
prapremiera: 14 grudnia 2013 r.
Duża Scena Teatru Rozrywki
projekt plakatu: Karolina Sulich
Szanowni Widzowie. W pierwszej edycji projektu Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE, zainicjowanego przez Teatr Rozrywki w roku 2008, zwyciężyła Grupa Teatralna Bez Paniki ze spektaklem Maszynopis. Wynikiem rezydencji zwycięskiej grupy w Teatrze Rozrywki był spektakl Bierzcie i jedzcie, którego premiera odbyła się w czerwcu 2009 r. na Małej Scenie naszego teatru. Autorami scenariusza byli: Tomasz Kontny i Piotr Zalewski. Reżyserował Piotr Zalewski.
Zbieg okoliczności sprawił, że tytuł Bierzcie i jedzcie pojawił się znowu na afiszu Teatru Rozrywki. Ale to jest zupełnie inne przedstawienie. Tekst Pawła Demirskiego również dotyczy problemów związanych z jedzeniem, czy – nawet – z obżarstwem, lecz w odmiennym kontekście.
Natomiast tytuł pochodzi z Ewangelii Św. Mateusza. Słowa „bierzcie i jedzcie” słyszymy podczas każdej mszy świętej („A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje...»”; Mt 26, 26 ns) i jako takie stanowią one element naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.