fbpx


O zgrozo! Warszawski Teatr Syrena i chorzowski Teatr Rozrywki podpisały umowę o koprodukcji musicalu „Beetlejuice”. Upiorny musical prapremierowo wystawiony będzie 13 września 2025 roku w Teatrze Syrena, druga premiera w maju 2026 roku odbędzie się w Teatrze Rozrywki. 

„Beetlejuice” to historia nietypowego, bo nieżyjącego małżeństwa Maitlandów, którzy giną w wypadku samochodowym i powracają jako duchy. Postanawiają wrócić do swojego domu, do którego wprowadziła się już nowa rodzina Deetzów. Maitlandowie próbują ich przegonić, korzystają z pomocy Beetlejuice'a - chaotycznego i ekscentrycznego ducha, który ma własne, nieco zwariowane plany.

Musical powstał na kanwie kultowego filmu Tima Burtona z 1988 roku, został stworzony przez zespół Eddie'ego Perfecta (muzyka i teksty piosenek) oraz Scotta Browna i Anthony'ego Kinga (libretto), którym perfekcyjnie udało się przenieść na scenę mieszankę dziwactwa i komicznej grozy stworzonej przez Burtona. Tak perfekcyjnie, że za swoją pracę zostali nominowani do nagród Tony, czyli musicalowych odpowiedników Oscarów.

- „Beetlejuice" to film mojego dzieciństwa, więc przystępując do pracy czuję niesamowitą radość i podekscytowanie – opowiada Jacek Mikołajczyk, tłumacz i reżyser musicalu oraz dyrektor artystyczny Teatru Syrena. - To, co mnie zaskoczyło w broadwayowskiej wersji, to jej niesamowita aktualność. Są oczywiście duchy, upiory, odpadające głowy i skrzypiące podłogi. Jest genialna, porywająca muzyka i wielkie show, ale jest też wzruszająco odmalowane zagubienie nastoletniej dziewczyny, która musi sobie poradzić ze stratą matki.

Musical „Beetlejuice” swoją prapremierę miał w Narodowym Teatrze w Waszyngtonie w październiku 2018 roku. Na Broadwayu zadebiutował w kwietniu 2019 roku w Winter Garden Theatre. Teraz czas na Polskę i połączone siły Teatru Syrena i Teatru Rozrywki.

- Bardzo się cieszę, że Teatr Rozrywki w Chorzowie przyjął propozycję koprodukcji musicalu „Beetlejuice" – komentuje Monika Walecka, dyrektorka Teatru Syrena. - Łączymy siły i doświadczenie, dzięki czemu widzowie w Warszawie i na Śląsku dostaną widowiskowe przedstawienie na najwyższym poziomie, a kiedy połączymy wysiłki promocyjne, to o spektaklu dowie się już cała Polska. W ramach koprodukcji powstaną m.in. wspólna scenografia, kostiumy i rekwizyty. To rozwiązanie wpisuje się w nasze myślenie o ekologii w instytucji kultury - zużyjemy o połowę mniej materiałów i energii.

Wspólne produkcje to przemyślane działania ekologiczne, ale również wymiana doświadczeń.

- Współpraca Teatru Rozrywki w Chorzowie z Teatrem Syrena w Warszawie to kolejny krok
do urozmaicenia oferty musicalowej w naszym regionie. W perspektywie wspólnej produkcji, możliwej wymiany obsad, możemy zaoferować naszym widzom jeszcze więcej ciekawych doświadczeń. Jesteśmy pełni dumy i radości, tworząc z zespołem Teatru Syrena wspólną, duchową i „straszną” współpracę
 – mówi Aleksandra Gajewska, dyrektorka Teatru Rozrywki. - „Beetlejuice” to filmowy przebój, który znają pokolenia. Teraz historia ta zagości na deskach naszych teatrów, aby wspólnie móc do niej powrócić  – dodaje. 

- Bardzo się cieszę na współpracę z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i jego zespołem, równie musicalowo zakręconym, jak nasz w Syrenie – dodaje Jacek Mikołajczyk.

Casting, w którym zostanie wyłoniona warszawska obsada, odbędzie się w październiku w Teatrze Syrena. Chorzowska obsada zostanie wybrana z zespołu artystycznego Teatru Rozrywki.

Twórcy musicalu „Beetlejuice”

Libretto: Anthony King, Scott Brown
Muzyka i teksty piosenek: Eddie Perfect
Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak (Teatr Syrena), Michał Jańczyk (Teatr Rozrywki)
Scenografia: Grzegorz Policiński
Kostiumy: Anna Adamek
Choreografia: Barbara Olech
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk

Musical „Beetlejuice” będzie prezentowany na licencji Music Theatre International.