fbpx

Festiwal Jednego Filmu
Pręgi, reż. Magdalena Piekorz - pokaz filmu i spotkanie z reżyserką
wydarzenie gościnne

"Pręgi" to współczesny dramat psychologiczny opowiadający o dojrzewaniu do ojcostwa, a także o tym, jak dzieciństwo determinuje nasze dorosłe życie. Bohaterem filmu jest trzydziestoletni Wojciech, mężczyzna ambitny i samodzielny, a jednak izolujący się od świata i ludzi. Wychowany w dzieciństwie przez sadystycznego ojca, notorycznie bity, zbudował mur. Życie wypełnia mu chodzenie po jaskiniach i pisanie tekstów do gazet. W oczach rówieśników, kolegów z bazy, jest silny, bezkompromisowy, cyniczny. W głębi duszy to wrażliwiec, który cały czas ucieka. Żyje sam, bo tak łatwiej i bezpieczniej. Nie ma miłości, nie ma rodziny, a więc zagrożenia, ze mógłby powielić błędy własnego ojca i stać się dla swoich dzieci taki sam, jak jego ojciec dla niego, l nawet gdy ta miłość się pojawia, Wojciech broni się... Bo w każdym lustrze, w które spogląda, widzi twarz swojego ojca... (źródło: fragment eksplikacji reżyserskiej)

Festiwal Jednego Filmu realizowany w ramach Kampanii na Rzecz Pogodnego Dzieciństwa ma na celu zwrócić uwagę na problem traktowania dzieci przedmiotowo, z nieuświadomioną przemocą, uzmysłowić zarazem, jak wiele możemy zrobić poświęcając im więcej czasu i traktując jak partnerów. Dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy mają wpływ na jakość życia dzieci: opiekunom, wychowawcom, nauczycielom, kuratorom sądowym, przedstawicielom: środowisk prawniczych, instytucji pomocowych dzieciom i rodzinie, policji, służby zdrowia, poradni zdrowia psychicznego.

Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD. źródło: http://www.wpie.ujd.edu.pl/n1288,Seminarium--Depresja-i-jej-oblicza--Aspekty-prawne-i-ekonomiczne 


W kolejnych odsłonach Festiwalu Jednego Filmu zaprezentujemy:

"7 uczuć, reż. Marek Koterski
"Tato", reż. Maciej Ślesicki