Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, kostiumograf, scenograf i malarka. Od 1988 r. związana zawodowo z Operą Wrocławską, w której pracowała przez 28 lat na stanowisku scenografa. Zaprojektowała kostiumy i scenografię do blisko 150 spektakli Opery Wrocławskiej oraz wielu teatrów i oper w kraju i za granicą, w tym do wielkich widowisk operowych wystawianych w Hali Stulecia we Wrocławiu: Aida (2002), Carmen (2005), Borys Godunow (2007), Makbet (2011), Poławiacze pereł (2013) oraz superprodukcji plenerowych: Gioconda (2003) prezentowana na rzece Odrze, Bal maskowy (Stadion Olimpijski we Wrocławiu, 2012), Latający Holender (2015).
Stworzyła kostiumy do wszystkich części tetralogii R. Wagnera Pierścień Nibelunga w reż. H.P. Lehmanna: Złoto Renu (2003), Walkiria (2004), Zygfryd (2006), Zmierzch Bogów (2006), wystawianej przez Operę Wrocławską w Hali Stulecia dla wielotysięcznej publiczności.
Kostiumy jej autorstwa prezentowane były w 2008 r. na wystawie „Kostiumeria Małgorzaty Słoniowskiej” we wrocławskim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Stroje Małgorzaty Słoniowskiej pokazywane są na festiwalach mody; w latach 2008, 2009 i 2012 r. prezentowane były na Gali Off Fashion w Kielcach. W 2008 r. w Katowicach, w ramach ekspozycji „W przestrzeni Uniwersum/labiryncie śmierci – Inscenizacje plastyczne oper Krzysztofa Pendereckiego” prezentowano kostiumy zaprojektowane przez artystkę do wrocławskiej inscenizacji Raju utraconego K. Pendereckiego.
W zbiorach Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach znajdują się jej do Kantaty o kawie oraz Kantaty chłopskiej J. S. Bacha, wystawionych w Operze Wrocławskiej.
Inspiracje światem operowym, scenografią teatralną i kostiumami znajdują odzwierciedlenie w różnorodności i barokowym stylu dzieł malarskich artystki. Zarówno gotowe stroje jak i obrazy są fantastycznymi wariacjami na temat elementów rzeczywistości.
Małgorzata Słoniowska została odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W Teatrze Rozrywki zaprojektowała kostiumy do musicalu Zakonnica w przebraniu A. Menkena.
fot. Artur Wacławek