fbpx

KURA NA PLECACH

Fred Apke
KURA NA PLECACH
(Das Huhn auf dem Ruecken)
prawie czarna komedia w 2 aktach

 
Wyjątkowo udane połączenie humoru sytuacyjnego rodem z rasowej farsy, błyskotliwych dialogów i głębokiej wiedzy psychologicznej na temat alchemii uczuć między kobietą i mężczyzną oraz ich dojmującego braku między mężem i żoną. Komedia, która wzruszy i tragedia, która rozśmieszy do łez.
 
Zawiedziony muzyk, którego opuściła żona zabierając dzieci, pociesza sąsiadkę w stanie szoku, która mówi mu, że... właśnie zabiła swojego męża. Uczynny sąsiad zrobi wszystko, żeby pomóc kobiecie. Zaryzykuje nawet współudział w zbrodni. I oto z chwili na chwilę obcujemy z najbliższą sobie parą pod słońcem, która ma do rozwiązania problem, dalece wykraczający poza dobrosąsiedzkie stosunki. Pan Bonsch w końcu uwierzy, że od dawna jest śmiertelnie zakochany w tytułowej bohaterce i musi ratować ją przed wyrokiem. Pani Kobald bardzo potrzebuje nowego impulsu w życiu, bowiem już dłużej nie chce udawać martwej, czyli być tytułową kurą na plecach… Zajmowanie się różami i rola kury domowej przy mężu-bankierze powoduje, że w jej głowie zaczyna żyć drugie „ja”.
 
Tymczasem Pan Bonsch jest coraz bardziej zainteresowany ciałem sąsiadeczki, które wymaga penetracji wzrokowej dla znalezienia śladów pobicia przez agresywnego małżonka, a kiedy ich nie znajduje, jako mężczyzna stuprocentowy namawia sąsiadkę, żeby spadła ze schodów. Zabawa w teatr nakręca się i rozkręca i zatacza serpentyny, a przecież chodzi o życie „maltretowanej” Pani Kobald. Dwoje sąsiadów, którzy jeszcze przed godziną nic nie wiedzieli o sobie nawzajem nakręcają sprężyny gry na maksa…


tekst: Fred Apke
przekład: Marta Klubowicz
reżyseria: Zbigniew Stryj
scenografia i kostiumy: Magdalena Wiluś

asystent reżysera: Rafał Gajewski
reżyseria światła: Marek Mroczkowski

producent: Estera Sławińska-Dziurosz
 
inspicjent: Artur Wacławek
 
OBSADA:
Pani Kobald: Katarzyna Hołub
Pan Bonsch: Jarosław Czarnecki
Trup: Rafał Gajewski

premiera: 30 listopada 2019 r.
Mała Scena Teatru Rozrywki
czas trwania: 120 minut z przerwą

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce
Agencja Dramatu i Teatru ADiT Elżbieta Manthey w Warszawie.
zdjęcia: Artur Wacławek

Obsada