MACIEJ CIERZNIAK
Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Aktor, choreograf, reżyser i muzyk.
Ukończył kurs „Joga w profilaktyce i terapii” w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie oraz Kurs Trenera Personalnego w Akademii Super Trainer.
Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju. W Teatrze Żelaznym w Katowicach prowadzi zajęcia aktorskie.
Przez lata był solistą baletu Teatru Rozrywki, a od 1 grudnia 2018 r. był adeptem w zespole aktorskim. Od września 2021 r. występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie.
W Teatrze Rozrywki, dla zespołu baletowego prowadzi lekcje w technice tańca współczesnego, a dla nauczycieli – warsztaty teatralne. Jest autorem choreografii do koncertów sylwestrowych Teatru Rozrywki oraz spektakli Żywoty świętych osiedlowych wg L. Amejko i Pozaziomki. Czyli kosmiczna przygoda.
Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych – wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Obecnie jest członkiem zespołu: Laboratorium Muzyczne-Kontrapanda.
Pracował m.in. w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki (wyróżnienie w 5. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE).
Działa również z artystami sztuki cyrkowej, z którymi zrealizował już trzy premiery: Dreams – 2021, premiera w Dźwirzynie-namiot SK Talent; Duch Cyrku – 2022 oraz Zagubiony narciarz i jego pies – 2023, Hotel Gołębiewski w Wiśle.
Na Małej Scenie Teatru Rozrywki miały premiery jego autorskie spektakle: Osobowość zaburzona, Człowiek, najbardziej niebezpieczne ze zwierząt oraz Bajka o małym złomiarzu (spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury 2017).
W grudniu 2018 r. również na Małej Scenie odbyła się prapremiera monodramu Nieodkryty świat, którego był reżyserem i autorem scenariusza. Spektakl powstał we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach w ramach Kampanii Społecznej AUTYZM. CODZIENNOŚĆ. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.
W październiku 2021 r. zaprezentował po raz kolejny swój talent pisarski i po raz pierwszy - wokalny, śpiewając autorski utwór Odezwa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach projektu LARMO! Ogólnopolskiego Konkursu na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uAlBuJ0pfcM&fbclid=IwAR2ugB4bFJfUUFPCEyAXvKvkLrNTiI03fcdL4Rx4XY4ndytaEEPkirIk4vI
Ma w dorobku udział w spektaklach Teatru Rozrywki:
– Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
– Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
– Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
– Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
– Dumrul Szalony G. Dilmena (Duha Kodża),
– Dwa ukochania wg W. Szekspira,
– Frank V F. Dürrenmatta,
– Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
– Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz),
– Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana (Wilkołak),
– Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun),
– Bulwar Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
– Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
– Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
– Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego (gościnnie),
– Lekcje 4 i 5 SZKOŁY TEATRU – unikatowego projektu edukacyjnego Teatru Rozrywki.
Jest współautorem choreografii do Zatańczmy! Koncert sylwestrowy 2022/2023.
Foto: Tomasz Zakrzewski