fbpx

MAGDALENA PIEKORZ

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, doktor sztuki filmowej. Ukończyła reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; w latach 2004 –  2016 roku adiunkt i wykładowca na Reżyserii WRiTV, pełniła też funkcję dyrektora artystycznego w Instytucji Filmowej Silesia Film.

W dorobku autorki znalazły się następujące tytuły: Dziewczyny z Szymanowa, Franciszkański Spontan,  Przybysze, Labirynt, Znaleźć, zobaczyć, pochować, Arystokraci w Nowej Rosji, Przerwany lot, Opuszczone miasto, a także serial Chicago (telewizja TVN) oraz Widok Krakowa film o literackim obliczu miasta z poetą Adamem Zagajewskim w roli narratora.

Filmy dokumentalne, które kręciła zarówno w Polsce, jak i za granicą (m. in. w Bośni i USA) przyniosły jej prestiżowe nagrody – Brązowy Lajkonik za Dziewczyny z Szymanowa na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix na Festiwalu Euroshorts za film Przybysze, Grand Prix VIDEOPOLIS Italy za dokument Opuszczone miasto.

Za debiut fabularny Pręgi  otrzymała w 2004 roku nagrodę Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku film był kandydatem do Oscara. Film pt. Senność został w 2008 roku nagrodzony Złotym Klakierem i otrzymał nagrody FFP w Nowym Yorku i Seattle. Zbliżenia z 2016 roku przyniosły nagrody za muzykę i zdjęcia na Festiwalu Prowincjonalia we Wrześni.

Równolegle z twórczością filmową Magdalena Piekorz z powodzeniem realizuje spektakle teatralne. W jej dorobku znalazły się m. in. Doktor Haust – Teatr Studio w Warszawie, Łucja szalona, Miłość i gniew – Teatr Słowackiego w Krakowie, Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, Oliver!, Pinokio. Il grande musical – Teatr Rozrywki w Chorzowie, Hotel Nowy Świat – Teatr Polski w Bielsku-Białej,  Wizyta Starszej Pani – Teatr Śląski w Katowicach, Czyż nie dobija się koni, Królowa Śniegu – Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ma również na swoim koncie realizację Teatru Telewizji Techniki negocjacyjne. Na Festiwalu Piosenki Polskiej zrealizowała koncert piosenek Ewy Demarczyk pt. Panna Madonna, Legenda tych lat.
Wyreżyserowany przez Magdalenę Piekorz w Teatrze Rozrywki spektakl Pinokio. Il grande musical został nominowany do Nagrody Artystycznej ZŁOTE MASKI 2021 w kategorii Spektakl dla młodych widzów.

W 2019 roku zadebiutowała jako reżyser spektaklu operowego Orfeusz i Eurydyka wystawionego w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W latach 2018-2021 pełniła funkcję Dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

W wolnych chwilach Magdalena Piekorz pisuje wiersze i teksty piosenek. W czerwcu 2021 roku ukazał się jej Dziennik poetycki wydany nakładem wydawnictwa Austeria, a w maju 2019 roku powieść Nieobecność, napisana we współpracy z Ewą Kopsik.


Foto: Tomasz Zakrzewski