fbpx

ALEKSANDRA GAJEWSKA dyrektor

Od 1 września 2018 r. Dyrektor Teatru Rozrywki.

Aktorka i menedżer kultury, związana Teatrem Rozrywki od ponad 25 lat. Debiutowała jeszcze jako nastolatka w Betlejem Polskim L. Rydla w reżyserii Marcela Kochańczyka na scenie Teatru Rozrywki. Od 1994 roku jako etatowa aktorka miała okazję wystąpić w wielkich i znaczących musicalach jak Cabaret, Evita, Skrzypek na dachu (Cajtl, później Chawa), Czarodziej z krainy Oz (ciocia Emilia/ Wróżka Północy), Na szkle malowane, Jesus Christ Superstar, Dyzma – Musical a także, co wspomina szczególnie, mogła współpracować z samym Józefem Szajną w spektaklu Ślady (Anielica).
 
Od 2006 roku na scenie Teatru Nowego w Zabrzu. Do najważniejszych ról należą:
– Izabela w Miarce za miarkę W. Szekspira,
– Antonina w Związku otwartym D. Fo,
– Jenkins  w Top Dogs U. Widmera,
– Mimi, Nina, Rozalia we Wszystko o kobietach M. Gavrana.

Zagrała również w wielu farsach, komediach i spektaklach dla najmłodszych.

W Teatrze Rozrywki gra Pamelę Willey w farsie Hotel Westminster R. Cooneya oraz Panią Chasen w spektaklu Harold i Maude C. Higginsa.

Współreżyserowała koncerty zaduszkowe Czy ich jeszcze pamiętasz? oraz Ta noc do innych niepodobna.

Jest autorką tłumaczenia tekstów piosenek do spektaklu Pinokio. Il grande musical.
 
Aleksandra Gajewska jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach ze specjalnością menedżerską; od wielu lat zajmuje się zarządzaniem w kulturze i aspektami CSR łączącymi kulturę i przedsiębiorczość. W 2022 roku została powołana na członka Konwentu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Od 2014 zajmowała się pozyskiwaniem funduszy i PR Teatru Rozrywki jako Pełnomocnik Dyrektora.

Była członkiem Rady Programowej Filharmonii Śląskiej.

Jest laureatką nagrody „Głowa otwarta na teatr” i finalistką ogólnopolskiego plebiscytu „Mistrz mowy polskiej”. Przegrała wtedy z Grzegorzem Miecugowem, a jak sama mówi, „z nim przegrać to jak wygrać”.

Założycielka fundacji wspierającej młodych twórców i innowacyjne inicjatywy teatralne, aktywnie działała również w obszarze inicjatyw prospołecznych i wspierających organizacje pozarządowe.

Wykładała na wydziałach Zarządzania i Kulturoznawstwa WSZOP w Katowicach. A obecnie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, na kierunku Menadżer Kultury.

Z pasją oddaje się pracy społecznej, jest m.in. wieloletnią wolontariuszką Stowarzyszenia Dress for Success.
 
W wolnych chwilach poetka, autorka literatury dziecięcej i tekstów piosenek.Foto: Tomasz Zakrzewski