fbpx

MACIEJ CIERZNIAK (gościnnie)

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Aktor, choreograf, reżyser i muzyk.

Ukończył kurs „Joga w profilaktyce i terapii” w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. K. Goduli w Chorzowie oraz Kurs Trenera Personalnego w Akademii Super Trainer.

Prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i klasycznego w różnych szkołach w kraju. W Teatrze Żelaznym w Katowicach prowadzi zajęcia aktorskie.

Przez lata był solistą baletu Teatru Rozrywki, a od 1 grudnia 2018 r. był adeptem w zespole aktorskim. Od września 2021 r. występuje w Teatrze Rozrywki gościnnie.
W Teatrze Rozrywki, dla zespołu baletowego prowadzi lekcje w technice tańca współczesnego, a dla nauczycieli – warsztaty teatralne.  Jest autorem choreografii do koncertów sylwestrowych Teatru Rozrywki oraz spektakli Żywoty świętych osiedlowych wg L. Amejko i Pozaziomki. Czyli kosmiczna przygoda.

Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych – wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę Pieśń drzewa. Obecnie jest członkiem zespołu: Laboratorium Muzyczne-Kontrapanda.

Pracował m.in. w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Tańczył w koncertach i galach finałowych Przeglądów Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Jest założycielem Grupy Tańca Współczesnego GTW, która ma w dorobku dwie premiery: Relacje oraz 622 upadki (wyróżnienie w 5. edycji Obserwatorium Artystycznego ENTRÉE).
Działa również z artystami sztuki cyrkowej, z którymi zrealizował już trzy premiery: 
Dreams – 2021, premiera w Dźwirzynie-namiot SK Talent; Duch Cyrku – 2022 oraz Zagubiony narciarz i jego pies – 2023, Hotel Gołębiewski w Wiśle.

Na Małej Scenie Teatru Rozrywki miały premiery jego autorskie spektakle: Osobowość zaburzonaCzłowiek, najbardziej niebezpieczne ze zwierząt oraz Bajka o małym złomiarzu (spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury 2017).

W grudniu 2018 r. również na Małej Scenie odbyła się prapremiera monodramu Nieodkryty świat, którego był reżyserem i autorem scenariusza. Spektakl powstał we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis w Katowicach w ramach Kampanii Społecznej AUTYZM. CODZIENNOŚĆ. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj.

W październiku 2021 r. zaprezentował po raz kolejny swój talent pisarski i po raz pierwszy - wokalny, śpiewając autorski utwór Odezwa  w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, w ramach projektu LARMO! Ogólnopolskiego Konkursu na Współczesną Piosenkę Inspirowaną Powstaniami Śląskimi. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uAlBuJ0pfcM&fbclid=IwAR2ugB4bFJfUUFPCEyAXvKvkLrNTiI03fcdL4Rx4XY4ndytaEEPkirIk4vI



Ma w dorobku udział w spektaklach Teatru Rozrywki:

– Jesus Christ Superstar A. L. Webber i T. Rice’a,
Skrzypek na dachu J. Steina, J. Bocka i S. Harnicka,
Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego,
Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu K. I. Gałczyńskiego (Cyrkowiec, Hamlet, Dziennikarz, Plagi egipskie),
Dumrul Szalony G. Dilmena (Duha Kodża),
Dwa ukochania wg W. Szekspira,
Frank V F. Dürrenmatta,
Kot w butach J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Niedziela w parku z Georgem S. Sondheima i J. Lapine'a,
Billy Elliot E. Johna i L. Halla (Tancerz),
Młody Frankenstein M. Brooksa i T. Meehana (Wilkołak),
Popołudnie fauna D. Knapik i Ł. Wojtyski (Faun),
Bulwar Zachodzącego Słońca A. L. Webbera,
– Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego,
Zorro J. Bończyka i Z. Krzywańskiego,
Cabaret J. Masteroffa, J. Kandera i F. Ebba,
– Pinokio. Il grande musical Saverio Marconiego (gościnnie),

– Lekcje 4 i 5 SZKOŁY TEATRU – unikatowego projektu edukacyjnego Teatru Rozrywki.
Jest współautorem choreografii do Zatańczmy! Koncert sylwestrowy 2022/2023. 

 




Foto: Tomasz Zakrzewski