fbpx

TOMASZ STECIUK (gościnnie)

W recenzjach z granych przez niego spektakli, krytycy do jego nazwiska dodają przymiotniki: rewelacyjny, brawurowy, jak zwykle znakomity. Nic dziwnego, bowiem Tomasz Steciuk jest jednym z najlepszych polskich aktorów musicalowych.
 
Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1990 roku związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Już w czasie studiów zagrał rolę Mariusza w Nędznikach, Perczyka w Skrzypku na dachu i Chino w West Side Story. Na gdyńskiej scenie był wykonawcą głównych ról w musicalach: Evita (Che) i Jesus Christ Superstar (Judasz). Grał główne role w licznych przedstawieniach muzycznych, m.in. Czarnoksiężnik z krainy Oz, Wichrowe wzgórza i Szachy.
 
W 1994 został laureatem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 
 
Od 2000 roku aktor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, w którym zagrał takie role jak: Szef w Miss Saigon, Anioł w Grease, Kot Gus w Kotach, Pan Kleks i Filip Golarz w Akademii Pana Kleksa, Upiór w Upiorze w Operze, Thenardier w Les Misérables czy Dżin w Aladynie.
 
Zagrał brata No Moe w musicalu Pięciu braci Moe w reżyserii Olafa Lubaszenko, był również odtwórcą roli Laurentego w musicalu Janusza Józefowicza Romeo i Julia (Teatr Studio Buffo w Warszawie).
 
W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku powierzono mu role Janusza Korczaka w musicalu Korczak, Upiora i dyrektora opery Andre w Upiorze w Operze, karczmarza Mordkę w Skrzypku na dachu oraz Wiktora Komarowskiego w musicalu Doktor Żywago.
 
Był odtwórcą głównej roli Gomeza Adamsa w Rodzinie Addamsów (Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Syrena w Warszawie). Współpracuje również z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, gdzie zagrał Juana Perona w Evicie, Piłata w Jesus Christ Superstar i Curtisa w Zakonnicy w przebraniu.
 
Osobną sferą jego aktywności zawodowej jest praca w dubbingu filmowym, gdzie stworzył blisko sto kreacji, takich jak Prosiaczek w Disney’owskim Kubusiu Puchatku, Szeregowy w Pingwinach z Madagaskaru, czy role w filmach: Happy Feet: Tupot małych stóp, Charlie i fabryka czekolady, Disco Robaczki, Shrek, Lorax i in.
 
W bogatej kolekcji ról ma także postaci w polskich serialach telewizyjnych, takich jak: Miodowe Lata, Król Przedmieścia, Klan i in.
 
Role gościnne w Teatrze Rozrywki:
– Fagin w musicalu Oliver! L. Barta,
– J. B. Biggley w musicalu Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając F. Loessera.

 
Foto: Daria Woszek